Pages Menu
RssFacebookGoogle+
CeštinaSlovencina

chernobylzone.sk

Categories Menu

Autor | | 2 269 x prečítané

Mesto Slavutyč

Mesto Slavutyč

Bolo vybudované po černobyľskej havárii pre evakuovaných obyvateľov z Pripjati a okolia. Leží za hranicami zóny, 50 km severovýchodne od černobyľskej elektrárne, v blízkosti bieloruských hraníc. Názov dostalo podľa staroslovanského mena nedalekej rieky Dnepru.


Zväčšiť mapu

Mesto sa začalo stavať v roku 1986 a už počas októbra 1988 uvítalo prvých osadníkov. Slavutyč je jedno z najmladších ukrajinských miest. Architektúra mesta odpovedá dobe svojho vzniku, která je typická pre panelové sídliská, kultúrne paláce, široké bulváry a obrie centrálne námestia. Na výstavbe sa podieľalo veľa architektov a robotníkov, ktorí prišli z 8 sovietskych republík, aby vybudovali v Slavutyči to najlepšie, čo bolo u nich k dispozícií. Vzniklo tak osem mestských častí s rôznou architektúrou.

Mesto Slavutyč

Mesto Slavutyč
© Depositphotos.com / Fraskini

O Pripjati sa pred nehodou hovorilo ako o prémiovom meste mladých ľudí. To isté môžeme povedať aj o Slavutyči, kde dnes žije približně 25 tisíc obyvateľov s vekovým priemerom okolo 35 rokov. Je tu pomerne nízka nezamestnanosť a platy sú až dvojnásobné, oproti celoštátnemu ukrajinskému priemeru.

Mesto je ekonomicky závislé na černobyľskej elektrárni a zóne, kam veľká časť dospelých stále dochádza vlakom za prácou, kde prevádzajú údržbu, monitoring a vedecké práce. Keď bol v roku 2001 odstavený posledný černobyľský reaktor, přišlo veľa ľudí o prácu. Za podpory štátnych úradov vznikla preto v meste priemyslová zóna. V roku 2012 bol s prispením Evrópskej Únie vybudovaný komplex pre výrobu ocelových sudov a železobetónových kontejnerov, do ktorých sa budú ukladať rádioaktívne odpady nazhromaždené behom prevádzky a odstávky elektrárne.

Aj cez všetky snahy dať ľuďom prácu, odišlo z mesta už niekoľko stovák ľudí a zvrátiť tento trend bude čím ďalej tým ťažšie.

Video – Ukrainian Travel predstavuje mesto Slavutyč:

Zdroj: YouTube.com


Mohlo by Vás tiež zaujímať:

  Mesto Černobyľ
  6. marca 2014 | Černobyľská jadrová elektráreň dostala meno práve po tomto mestečku. História mesta siaha až do roku…

  Mesto Pripjať
  8. marca 2014 | Mesto se nachádza 2 km severne od černobyľskej jadrovej elektrárne, neďaleko ukrajinsko-bieloruských…

  Obec a železničná stanice Janov
  8. marca 2014 | Prvá písemná zmienka o obci pochádza z 18 storočia. Leží južne od Pripjati a k roku 1986 mala podľa …

  Obec Dityatky – vstupná brána do černobyľskej zóny
  8. marca 2014 | Ukrajinská obec Dityatky se nachádza na samom okraji černobyľskej zóny. Nájdete ju 80 km severne od …

Páči sa Vám táto stránka? Zdieľajte ju so svojimi priateľmi ... <br>
Share on Facebook
Facebook
0Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter