Na internetových aukciách sa stále častejšie objavujú predmety z dôb bývalého SSSR, o ktorých ich predajcovia tvrdia, že pochádzajú z černobyľskej zóny. Žiadajú za ne stovky a až tisíce hřivien. Na zahraničnej aukcií sa napríklad objavil plagát polonahej ženy za 200 dolárov (v prepočte necelých 150 Eur). V popisu predmětu bolo uvedené, že plagát pochádza z Pripjati, z dôb sovietskych čias.
Novinár, ktorý vystupoval v aukci jako kupujúci, bol kontaktovaný mužom, ktorý ponúkal na predaj aj transparent s vyobrazeným Leninom za 85 dolárov (62 Eur). „Pochádza z Pripjati, z jednej z kancelárskych budov a teraz je v mojej garáži v Kyjeve.“ prehlásil predejca. Na otázku, ako by mohol dokázať černobyľský pôvod, predejce odpovedal, že predmět je miern rádioaktívny.

Znak

Znak s priemerom 5 metrov je za viac ako 5 800 Eur.

Predajcovai sú ochotní na objednávku vyniesť z černobyľskej zóny prakticky hocočo. Za to si však nechávajú dobre zaplatiť, pretože se vystavujú riziku, že ich při tom niekto chytí. Napríklad za socialistický znak s priemerom 5 metrov a hmotnosťou niekoľko sto kíl, ktorý se nachádza na vrcholku jednej z budov, si účtujú 8 tisíc dolárov (cez 5 800 Eur).

Z černobyľskej zóny je pritom prísne zakázané vynášať akékoľvek predměty von mimo uzavretú zónu, pretože môžu byť z lekárskeho hľadiska nebezpečné. O to horšie je, keď takto niekto jedná za účelom zisku a s vedomím, že „suveníry“ môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy. Ukrajinské úrady se preto týmto problémom neustále zaoberajú a snažia sa konať rozhodne. Ročne tak zadržia desiatky ľudí vynášajúcich rôzne predmety, napr. noviny, kalendáre a pod., ale to je len špička ľadovca.

Zdroj a viac informácií:

(RU) http://svodka.net/
(RU) http://news.finance.ua/