Ukrajinská obec Dityatky se nachádza na samom okraji černobyľskej zóny. Nájdete ju 80 km severne od Kyjeva a 30 km južne od černobyľskej jadrovej elektrárne. Leží na povodí riek Už a Teteriv. Rozloha obce činí 2,1 km2 a pri sčítání obyvateľov v roku 2001 tu žilo 571 ľudí.


Zväčšiť mapu

Prvé písomné zmienky o obci pochádzajú z roku 1864 a z jej histórie vyplýva, že jej osud príliš neprial. Istá legenda hovorí, že v dávných dobách, pri jednom z nájazdov Mongolů bola celá dedina zničená, a prežilo iba jedno malé dieťa. Od tej doby sa obec volá Dityatky (Malé dieťa). Za celú dobu svojej existencie zažila obec tri veľké požiare. Ten posledný byl v roku 1905 behom ruskej revolúcie.
Behom 2. svetovej vojny tu pôsobilo niekoľko miestnych partizánov, ktorí úspešne bojovali proti nemeckej okupácií a 154 z nich bolo neskôr vyznamenaných.
Ďalším historickým zlomom pre Dityatky bola černobyľská havária. Pri likvidovaní jej následkov bola väčšina miestnych obyvateľov zapojená do záchranných prác. Dnes tu žije 205 likvidátorov, kterým práca v silne kontaminovanom prostredí spôsobila nenapravitelné škody na zdraví.

Dityatky

Dityatky

Obec Dityatky a jej obyvatelia mali však aj jedno veľké šťastie. Vďaka tomu, že leží v dostatečnej vzdialenosti od černobyľskej elektrárne, nebola kontaminácia rádioaktívnym spádem tak vysoká a preto nemusela byť evakuovaná. K tomu tiež prispeli aj poveternostné podmienky, ktoré boli po havárii pre Dityatky priaznivé. To se však nedá povedať o iných, horšie postihnutých a zaniknutých obciach v černobyľskej zóne.

Vstup do černobyľskej zóny

Vstup do černobyľskej zóny

Po černobyľskej havárii bol na okraji tejto obce zriadený hraničný prechod, ktorý oddeľuje dva rôzne svety – bežný svet a Černobyľ. Tento prechod využíva armáda, pracovníci zóny a tiež účastníci exkurzií. Prebieha tu kontrola osôb, ktoré vstupujú do zóny a pri ich návrate prebieha radiačná kontrola. Pokiaľ plánujete navštíviť černobyľskú zónu, tak sa určite týmto kontrolám, které našťastie trvajú veľmi krátko, nevyhnete.
Dytiatky sú (pri ceste od Kyjeva) posledným miestom pred černobyľskou zónou, kde sa možno ešte volne pohybovať, avšak vplyv uzavrenej zóny je tu veľmi silný a pre miestnych obyvateľov to prináša radu obmedzení. To sa však môže behom niekoľkých rokov zmeniť, pretože podľa názorov vedcov a odborníkov je čas prehodnotiť hranice černobyľskej zóny (Viac si môžete prečítať v samostatnom článku: Do časti černobyľskej zóny by sa mohli vrátiť ľudia CZ).

Zdroje:

(UK) – http://rada.info/rada/04360052/
(UK) – http://uk.wikipedia.org/…
(UK) – http://imsu-kyiv.com/…

Chceli by ste doplniť, alebo upresniť článok? Môžete tak urobiť tu…

Obec Dityatky

Hlavný vstup do černobyľskej zóny
Foto: Lukáš Duna