Zálesie je jedna z mnohých zaniknutých a opuštěných dedín, ležiacich v černobyľskej zóne. Nachádza sa na ľavom brehu rieky Už, približne 3 km juhozápadne od mesta Černobyľ.
V dobe pred černobyľskou haváriou sa v celkom dobre prosperujúcej obci nachádzala celá základná občianska vybavenosť, ako napr.: obchod, škola, zdravotné stredisko, autobusová zastávka atd. Žilo tu necelých 3000 obyvateľov, ktorí sa živili hlavne poľnohospodárskou výrobou.


Zväčšiť mapu

V dôsledku černobyľskej havárie bola obec kontaminovaná rádioaktívnym spádom v takom množstve, ktoré priamo ohrozovalo životy a zdravie ľudí a domácich zvierat. Z toho dôvodu bola 4. 5. 1986 nariadená kompletná evakuácia. Všetci obyvatelia museli zo dňa na deň opustiť svoje domovy a vzdať se tak všetkého, čo mali. Naneštastie nebolo Zálesie kontaminované tak silno, aby došlo na likvidáciu domov, tak jako sa to dialo v 11km vzdialenom Kopači. Obec bola preto i po evakuácii zachovaná.

Niekoľko starších ľudí sa sem nakoniec vrátilo, avšak z nich už dnes v Zálesí žije iba jedna starenka (rok 2013), ktorá kedysi pracovala ako učiteľka. Dnes sú v opustenej dedine ulice zarastené a zo záhrad se stali nepriechodné džungle. Domy sú po rokoch chátrania vo veľmi zlom stave a po niektorých už ostali len zarastené ruiny. Bohužiaľ rovnaký osud, ktorý má táto dedina, má v černobyľskej zóne aj mnoho ďalších.