Anglický biológ, cestovateľ a extrémny rybár Jeremy Wade cestuje za rybami po celom svete a pre televíznu stanicu Discovery – Animal Planet natáča dokumentárny program River Monsters (Vodné príšery), v ktorom odhaľuje svetovo najextrémnejšie sladkovodné ryby.
Na jesň roku 2012 pricestoval tiež do Černobyľu, aby v tieni černobyľskej jadrovej elektrárne lovil v miestnych vodách sumcov, ktorí tu vyrástli do obrovských rozmerov. Sumci a iné ryby, vodné živočíchy žijú v tesnej blízkosti jadrovej elektrárne – v chladiacom rybníku a priľahlých kanáloch. Za svoje rozmery vďačia„radiácii“. Nejde však o žiadnu mutáciu, alebo anomáliu. Rybník bol po černobyľskej havárii kontaminovaný rádioaktívnym odpadom, a preto je tu zakázaný rybolov. Vďaka tomu sa zvýšila rybia populácia, ktorá môže žiť dlhý, nerušený život a voľne rásť. Viac informácií o chladiacom rybníku si môžete prečítať v samostatnom článku: Rieka Pripjať a chladiaci rybník.

Premiéra černobyľského dielu River Monsters sa vysielala 14. apríla 2013 na Discovery – Animal Planet a teraz sa môžete spätne pozrieť na jeho zostrihy.

Na stránkach programu River Monsters nájdete k tomuto dielu tiež fotogalériu:  http://animal.discovery.com/tv-shows/river-monsters/photos/wels-catfish-photos.htm

Zdroj:

Animal Planet – http://animal.discovery.com/tv-shows/river-monsters
YouTube.com – http://www.youtube.com/