Základné údaje

Tento východoeurópsky štát s viac ako 45,5 mil. obyvateľov je hneď po Rusku druhým najväčším európskym štátom. Svojou rozlohou 600 tisíc km2 je približne 12x väčšia ako Slovensko. Do roku 1991 bola Ukrajina súčasťou ZSSR a po jeho rozpade 24.decembra 1991 sa stala samostatnou republikou.


Zväčšiť mapu

Ukrajina sa celkovo delí na 27 správnych územných celkov (podoba našich krajov), z toho Krym je autonómna republika a mestá Kyjev a Sevastopoľ majú zvláštny status.

Najväčším a zároveň hlavným mestom je Kyjev, ktorý so svojimi 2,7 mil. obyvateľmi leží na najdlhšej ukrajinskej rieke Dneper. História mesta siaha až do 5.-6. Storočia n.l. a dnes je kultúrnym, hospodárskym centrom krajiny a významným dopravným uzlom.

Krajina je prevažne rovinatá, iba na juhozápade sa rozpínajú Karpaty, ktorých najväčší vrch sa volá Hoverla (2061 m.n.m.) a ktorý je zároveň aj najvyšším vrchom Ukrajiny. Na juhu krymského poloostrova sa nachádzajú Krymské vrchy s výškou okolo 1500 m.n.m.

Hospodárstvo a ekonomika

Väčšina oblastí je vďaka kvalitnej pôde a podnebiu ideálna pre poľnohospodárstvo a Ukrajina bola vždy považovaná za obilnicu Európy. Poľnohospodárstvo vplyvom rozpadu ZSSR a zmenou vlastníckych práv, zasiahol významný prepad, z ktorého ešte stále spamätáva.

Ukrajina už od svojho vzniku patrila medzi chudobnejšie štáty Európy a k jej zlepšeniu neprispela ani celosvetová kríza z roku 2009, ktorá mala tvrdý dopad na ukrajinskú ekonomiku. Preto vláda musela prijať medzinárodnú finančnú pomoc.

Ukrajinská vlajka

Ukrajinská vlajka

V SKRATKE:

  • Úradný jazyk : ukrajinština, na Kryme tiež ruština
  • Mena: ukrajinská hrivna UAH
  • Štátne zriadenie: polo-prezidentské
  • Náboženstvo: najviac zastúpené pravoslávnou a po nej gréckokatolíckou cirkvou
  • Susedné štáty: Slovensko, Poľsko, Bielorusko, Rusko, Rumunsko, Moldavsko
  • Členstvo: Spoločenstvo nezávislých štátov, OSN, Rada Európy, OBSE,WTO,GUAM,BSEC
  • MPZ (medzinárodná poznávacia značka): UA
  • Internetová doména: .ua

Kultúta

Veľký vplyv na kultúru a tradície má náboženstvo, Rusko a počas doby nadvlády malo aj Poľsko. V časoch cárskeho Ruska a ZSSR boli ukrajinské tradície a umenie potláčané do úzadia. Aj napriek stálej snahe o rustifikáciu, sa v 19. storočí za ukrajinského národného obrodenia podarilo čiastočne ukrajinštinu zaviesť späť.

Od osamostatnenia boli obnovené dedinské slávnosti, piesne, tance a v dnešnej dobe folklór začína prenikať aj do súčasnej pop-music.

Tutistika

Ukrajina je často navštevovanou a pre našinca lacnou destinácou. Najviac ju navštevujú Rusi a turisti z krajín EU. Najnavštevovanejšími mestami sú Kyjev, Krym a historické mestá Ľvov, Odesa, Charkov a mnohé ďalšie. Stúpa tiež záujem o návštevu Černobylu. Obľúbený je medzi slovenskými a českými turistami, ktorí mieria na Zakarpatsko.

Viac o Ukrajine